Moje sposoby na wyciszanie dzieci :-)

wyciszanie dzieci

Posłuchaj tego artykułu 🙂

Robimy bałagan, ale zawsze po sobie sprzątamy.

Szalejemy, ale zawsze po szaleństwie potrzebujemy wyciszenia.

Łatwo mówić, ale co zrobić, kiedy dziecko nie chce usiąść, czy położyć się spokojnie i odpocząć?
Wyciszenie może być tak samo atrakcyjne, jak te hałaśliwe i dynamiczne szaleństwa. Trzeba tylko dobrze dopasować i ciekawie wprowadzić nową zabawę. U mnie sprawdzają się takie sposoby wyciszanie dziecka.

Wyciszanie dziecka poprzez zabawę

Moja ulubiona zabawa na wyciszanie dziecka to rysowanie szalonych wzorów na dużej kartce.

Muzyka w tle jest tu świetnym dodatkiem. W pierwszym etapie energiczna, dynamiczna, w kolejnych łagodniejsza, przestrzenna, obrazowa, najlepiej bez tekstu i podziału na zwrotki i refreny 🙂

Tworzenie totalnego chaosu poplątanych linii to pierwszy etap zabawy. Teraz dziecko przenosi na papier energię z całego ciała (i pewnie otoczenia min. 50 m wokół siebie 😉 ). Możecie użyć do tego ołówków, mazaków, długopisów, kredek, ważne, by linie były wyraźne, ale nie zbyt grube.

Drugi etap to oglądanie powstałego wzoru i wynajdywanie w nim ciekawych kształtów stworzonych przez przecinające się linie. Dzieci lubią szukać ich wspólnie z rodzicami, rozpoznawać, określać i opowiadać o nich niestworzone historie. Możecie zaznaczyć kontury tych tworów/stworów.

Teraz czas na najspokojniejszą część zabawy, czyli kolorowanie zaznaczonych elementów. Róbcie to razem (w tym samym czasie lub na zmianę po jednym kształcie). Wtedy nie mówiąc za wiele pokazujesz dziecku, jak dużo uwagi wkładasz w dokładne kolorowanie.

Doceniaj zaangażowanie i skupienie dziecka, nawet jeśli jest tylko chwilowe. Nie krytykuj pomysłów czy niestarannego wykonania. Precyzję rozwinie podejmując kolejne próby, czyli ważne, by chciało znów spróbować 🙂

Możecie stworzyć specjalny album szalonych obrazów. Wracajcie do pierwszych prac, by zauważać i doceniać postępy 🙂

Patyczki konstrukcyjne

Dzięki tej zabawce zapewnisz dzieciom długą i angażującą zabawę, podczas której będą rozwijały wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, precyzję i koordynację wzrokowo-ruchową.

Towarzysz dzieciom podczas poznawania zabawki i w pierwszych zabawach. Wymyślajcie i wspólnie budujcie. Zachęcaj przy tym, by dzieci tworzyły swoje elementy, które później możecie połączyć. Niech wymyślają i próbują, a Ty wspieraj i ratuj rozwalające się konstrukcje 🙂 Doceniaj wszystko, co zbudują same i zachęcaj do dalszego tworzenia.

Dzieci naturalnie będą budować coraz większe konstrukcje, co wymaga odpowiednio większego skupienia.

Powstałe konstrukcje wykorzystajcie do kolejnych zabaw. U nas najczęściej po takiej zabawie przez dłuższy czas na środku pokoju stoi szałas lub sklep. Kiedyś robiliśmy wielki telewizor, w którym chłopaki prowadzili swoje programy.

Ze względu na małe elementy, zabawka przeznaczona jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Tu możesz porównać aktualne ceny patyczków.

Spokojne dźwięki sprzyjają wyciszaniu dzieci

(i dorosłych – na mnie działa 🙂 )

Lubię pracować nocą. Nikt i nic mnie wtedy nie rozprasza. Czasem po takiej pracy do snu układają mnie śpiewające ptaki 🙂
Którejś nocy zamiast do łóżka, poszedłem do półki ze sprzętem, chwyciłem rejestrator audio i po ciemku, przyklejony do lekko otwartego okna nagrywałem takie dźwięki.

Nagrałem też 20 minut dźwięków dzwonka Koshi, który u nas robi dobrą robotę.
Daj znać w komentarzu, czy u Ciebie też się sprawdzi i pisz śmiało, jak chcesz więcej takich propozycji 🙂

Dźwięki Koshi możesz pobrać tu i odtwarzać na swoich urządzeniach. Pod tym linkiem wesprzesz moją pracę dowolną kwotą, jeśli uznasz, że warto 🙂

Chcesz więcej sposobów na wyciszanie dzieci? W czym jeszcze mogę Ci pomóc? Pisz śmiało w komentarzu lub przez formularz kontaktowy.

Wszystkiego dobrego i do zobaczenia w następnym odcinku!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze.