Posłuchaj tego artykułu 🙂
Co to chusta animacyjna? Jakie są jej rodzaje i rozmiary? Jakie zabawy z chustą animacyjną można przeprowadzić w domu?
Co to chusta animacyjna?
To zazwyczaj kolorowy materiał w kształcie koła, który na całym swym obwodzie, w równych odstępach ma rozmieszczone uchwyty. Tym więcej uchwytów, im większa jest średnica chusty. Najczęściej używa się jej podczas zabaw z większymi grupami, np. na imprezach plenerowych. Ponieważ od lat zajmujemy się organizacją imprez, posiadamy chusty o różnej średnicy i używamy ich nie tylko do zabaw. Służą nam czasem jako miejsce, na którym układamy zabawki, obrus, kurtyna lub tło.
Rodzaje i rozmiary chust animacyjnych
Chusty możemy podzielić na jedno, dwu lub wielokolorowe, uniwersalne lub tematyczne (mogą posiadać dodatkowo namalowane na każdym kolorze kształty, cyfry, litery lub inne znaki). Bardziej wytrzymałe chusty (nazywane profesjonalnymi) wykonane są z grubszego materiału naturalnego, delikatniejsze spadochrony robi się z cienkiego i lekko błyszczącego, sztucznego materiału. Oba rodzaje najczęściej spotykane są w rozmiarach: 1m, 2m, 2,5m, 3m, 3,5m, 5m i 7m.
My do zabaw w domu wykorzystaliśmy spadochron. Jest super dla mniejszych dzieci, ładniej wygląda pod światło, ale nie nadaje się do zabaw, w których podnosimy lub podrzucamy dziecko.
Jeśli chcesz kupić chustę, porównaj aktualne ceny.
Możesz poszukać innych ofert w internetach, a jeśli skorzystasz z tego linku, wesprzesz moją pracę procentem ze swoich zakupów 🙂
Zobacz, co robiliśmy ze spadochronem w domu.
Przykładowe zabawy z chustą animacyjną w domu
Naleśnik
Chusta jest ciastem, a człowiek nadzieniem 🙂
Pierwszy śmiałek kładzie się na brzegu chusty złożonej na pół. Głowa znajduje się poza chustą, po stronie złożenia. Zawijamy naleśnik, który ma później rozwinąć się sam. Młodszym dzieciom pomagamy w odwijaniu się.
Namiot cyrkowy
Wszyscy w tym samym czasie podnosimy i opuszczamy chustę. Na znak prowadzącego podnosimy chustę nad głowy, robimy krok w stronę środka koła, w którym stoimy i siadamy zakładając chustę za sobą w taki sposób, usiąść na jej brzegach. W ten sposób stworzyliśmy namiot cyrkowy,
Kogo brakuje?
Uczestnicy zabawy trzymają chustę na wysokości pasa lub wyżej. Na umówiony znak wszyscy zamykają oczy. Prowadzący wybiera osobę (kładąc rękę na jej ramieniu), która ma schować się pod chustą. Pozostali otwierają oczy i zgadują, kogo brakuje. W kolejnych etapach może chować się więcej osób jednocześnie.
Na tym blogu znajdziesz coś dla siebie, jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem. Będę tu pokazywał miejsca, które warto odwiedzić z dziećmi, książki, zabawy i aktywności służące nie tylko rozrywce, ale przede wszystkim rozwojowi naszych pociech. Ponieważ lubię filmować, ułatwiać sobie życie i bawić się gadżetami, o tym wszystkim też czasem pogadam 🙂
Do zobaczenia w następnym odcinku!